KENT REHBERİ

GERİ

TARİH

GERİ

UYGARLIĞIN İLK AYAK İZLERİ

Uygarlıklar beşiği Anadolu´nun cennet köşelerinden Bursa ve çevresi, çok eski çağlardan beri yerleşimlere sahne olmuştur. Bölgede eski yerleşim alanlarının yarattığı uygarlıkların günümüzden 7 bin yıl öncesine gittiği, Ilıpınar Höyüğü kazılarında ortaya çıkmıştır. Höyükte yapılan kazılar sonucunda, İ.Ö. 5200 yıl öncesine dek inen yerleşim alanı bulunmuştur. Bursa’nın 7 km kuzeyinde Demirtaş nahiyesinin 2,5 km güneyinde, 90 m. çevresi, 5 m. yüksekliği olan Demirtaş Höyüğü yer almaktadır. Bu höyükte, genellikle elde yapılan, az miktarda da çarkta yapılmış olan kâse, küp ve testilere ait seramik parçaları bulunmuştur. Bunlar erken bronz çağından kalmış olup M.Ö. 2500’lü yıllara tarihlenir.

Kentin 14 km batısında, Çayırköyü’nün 1 km güneybatısındaki “Çayırköy Höyüğü”nün boyutları da “Demirtaş Höyüğü” ile aynıdır. Burada bulunan seramik parçalarında gri, kırmızı, kahverengi ve siyah renkler hâkimdir. Bulunan seramik parçalarının önemli kısmı elde, çok azı ise çarkta yapıldığı anlaşılmaktadır. Höyüğün en eski buluntusu, M.Ö. 2700 yılına aittir.

M.Ö. 3 yüzyılda Bithynialılar ve Prusiaslılar tarafından kurulan kentin ilk adı Prusa olduğu bilinmektedir. Yazılı kaynaklarda Bithynia olarak da bilinen Bursa ve çevresinin en eski yerleşimleri İznik Gölü çevresindedir. Sadece İznik Gölü çevresinde, taş devirlerinde kurulduğu anlaşılan yedi önemli höyük bulunmaktadır. Bunlardan Orhangazi yakınlarındaki Ilıpınar Höyüğü ve onun 750 m kadar doğusundaki Hacılartepe Höyüğü, Orhangazi-İznik yolunun Yeniköy altı mevkiinde Tepecik Höyüğü, İznik Gölü´nün doğusunda Körüstan, Üyücek Tepe, Höyücek, Karadin höyükleri bulunmaktadır.

İnegöl kent merkezinde, Cumatepe Höyüğü ile 3 km doğusunda bulunan Doğutepe, Akhisar Höyükleri ile Yenişehir Babasultan Höyüğü tarih öncesi devirlere ait yerleşimleri işaret etmektedir. Demirtaş köyü Höyüğü ile M.Kemalpaşa’nın Dorak köyü ve Tahtalı köyündeki kalıntılar, Bursa bölgesinin çok eski ve önemli bir uygarlık alanı olduğuna işaret etmektedir.

REHBER

GERİ HARİTA

YAKINDAKİLER

Geri

YAKINIMDAKİLER

Geri HARİTA

KATEGORİDEKİLER

Geri

DETAYLI BİLGİ

Geri

N.ECZANELER

Geri

VİZYON FİLMLERİ

Geri